wtorek, 10 sierpnia 2010
Anka Grzybowska: Milionów to ja na tym nie zrobię, ale na życie starcza.

Zdjęcia użytkownika Anka · Profil użytkownika Anka

(...) Milionów to ja na tym nie zrobię, ale na życie starcza.

Kilka miesięcy temu pojawiła się u mnie niezapowiedziana znajoma - mniej więcej w moim wieku, trochę starsza, czyli pod pięćdziesiątkę. Była kompletnie załamana, bo oboje z mężem stracili pracę. Uznała, że czas umierać. Płakała w pracowni, a ja robiłam sobie spokojnie podkłady pod deqoupage (najlepsza farba Śnieżynka, emulsja akrylowa, lekko rozcieńczona z domieszką farbek plakatowych syna, 4,80 za 2 litry) i wycinałam i wydzierałam róże z serwetek (trzywarstwowe do ust, paczka 50 sztuk 2 złote).

-Anka, ja już siły nie mam! Wiesz, ile ja mam lat?! Prawie 50! Kto mnie weźmie?! - łkała, posłusznie wycinając aniołki z papieru do deqoupage (7,10 arkusz 80x80, około 40 motywów)

A ja mam prawie 60 – oznajmiła moja sześćdziesięcioośmioletnia
matka z kąta, zamaszyście gruntując coś, co wyglądało na pudełko do wina- I co?! Słuchaj, dziecko, nie masz ty przypadkiem fajnych serwetek różnych? Takich papierowych w kwiatki, w jakieś aniołki? Jak znajdziesz, to napisz - wyślemy kasę, żebyś kupiła, bo tu wszystko tylko przez ten komputer i komputer. Tak po ludzku poszukaj w tej Warszawie...

Kilka tygodni później przyszła paka z serwetkami. Kupowała w paczkach, wiec mam kłopot, bo nie lubię się powtarzać. Tuż po paczce- telefon.

Anka, dostałaś? To OK. Słuchaj, jakbyś robiła coś z masy solnej i ci grunt spływał, to mam taki patent...

Zapisałam sobie. Właśnie kombinuję, co z masą solną zrobić. Znajoma opanowała rynek aniołków i różyczek – ona wymyśla i lepi, mąż ozdabia i lakieruje. Milionerami nie będą, ale na życie mają.

Jaki z tego morał? Żaden. Po prostu - lepiej coś dziwacznego wymyślić, niż płakać w mankiet przyjaciółce. A my jutro z mamą i Wojtkiem jedziemy sobie do Reszla na kawę. A co! A dzisiaj chyba jeszcze te krzesło oblepię. Stało zapomniane... Żal mi go. Spylę je w tym tygodniu, tylko niech lakier wyschnie (nitro, 3,80 puszka 2 litry). Do szycia tapicerki zagonię mamę. Będę miała na chwile pracownię tylko dla siebie.

Anka Grzybowska: Artystka z Koziej Wólki

Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy poza granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND